Неділя, 05.04.2020, 21:26Вітаю Вас Гість | RSS
ШЛЯХІВСЬКИЙ ЗАКЛАД ПОВНОЇ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ
Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 81
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

10:57
Акція "Допоможи зимуючим птахам".

Організація фенологічних спостережень і підгодівля зимуючих птахів

(завантажити документ у Word)

   З настанням холодів та морозів найбільше     від примх погоди потерпають птахи – без   допомоги людини їм найскладніше      вижити в сурових умовах зими. Завдяки  піклуванню небайдужих людей чисельність  птахів після зимового періоду не  зменшується. Якщо ж птахи такої допомоги  від людини не дочекаються, то годі й говорити  про їх збереження в даному регіоні. Для того,  аби якомога більше прахів залучити до своєї  місцевості, треба навчитись їх правильно підгодовувати і проводити такі заходи з підгодівлі птахів безперервно, постійно піклуючись про наших пернатих "братів".  

 Підгодовування птахів – дуже дієвий засіб, завдяки якому можна не тільки зберегти життя пташкам, а й проводити дослідження чисельності та видового складу птахів.

Необхідне спорядження

Більшість розповсюджених зимуючих птахів  можна визначити без будь-якого спорядження, проте вирушаючи на спостереження за птахами з собою бажано мати наступні прилади і обладнання:

1.Бінокль.

2.Визначники птахів.

3. Записник.

 За допомогою бінокля можна не тільки роздивитись зовнішній вигляд птаха, його розміри, забарвлення крил та тулуба, а й деякі дрібні деталі, за допомогою чого можна визначити приналежність птаха до певного виду. Проведення спостереження за птахами з біноклем дозволяє тримати відстань і не відлякувати птахів своїми рухами. Польовий визначник птахів "Птахи фауни України" (виданий Українським товариством охорони птахів у 2002 році) та   допомагає правильно визначити вид птаха.  Всі результати спостережень, нотатки характерних деталей незнайомих птахів треба фіксувати в записнику. Невеличка порада: записи краще робити звичайним олівцем, це захистить зникнення важливої інформації під час дощу або других негараздів погоди. Навіть мокрі сторінки записника збережуть всі нотатки і результати спостереження.

Спостереження за птахами


За птахами, які прилітають на годівницю дуже цікаво спостерігати. Аби не сполохати пташок доцільно використовувати бінокль. Але спостерігачі повинні бути готові до того, що пташки дуже рухливі і можуть досить швидко зникати з поля зору, перелітаючи з одного місця на інше. Тому головним правилом організації фенологічних спостережень за пташками є маскування – рухи спостерігача повинні бути повільними, без різких коливань. Розмовляти при спостереженні не можна – це теж відлякує птахів. Краще всього спостерігати за птахами на годівничці через вікно. Залишаючись у теплому приміщенні, треба знайти місце спостереження, з якого пташки не помітять спостерігача. У зошиті для спостережень необхідно робити короткі лаконічні записи – вони повинні бути своєчасними і точними.  Результати спостережень за пташками фіксують в щоденниках спостережень, які складаються із наступних відомостей: Після узагальнення записів робляться наступні висновки:

1.Які види зимуючих птахів розповсюджені в даній місцевості.

2.Які види зимуючих птахів зникли.

3.Які з’явились нові види зимуючих птахів.  


 

Коли починати підгодівлю птахів?

 
З настанням холодів зменшуються природні запаси корму для птахів: більша частина комах гине, а деякі представники комах впадають в зимову сплячку, знаходячи для себе затишні зручні місця. Тому в цей час для птахів настає важкий перехідний період на інший раціон харчування – комахи замінюють плоди і насіння рослин. Найбільш уразливими в такий перехідний період з нестачею корму стають садові види дрібних птахів. Враховуючи особливість швидкого і енергійного перебігу процесу травлення пташок, потрібність в їжі з настанням холодів збільшується. Якщо пташка не зможе знайти необхідну кількість поживи і залишиться на ніч напівголодною, то вона загине не дочекавшись настання ранку. Тому люди повинні регулярно підгодовувати пташок – це допоможе полегшити їх існування, виживання популяції пташок в цілому. Якщо ж підгодівлю птахів проводити не регулярно, то розраховувати на якісну допомогу зимуючим птахам не доводиться.  Вже на початку листопада (не дивлячись на  погоду) треба розвішати годівнички. Це дасть змогу птахам звикнути до "нового об’єкту". Перші підгодовування птахів треба починати в листопаді, або на початку грудня, коли ще немає великих морозів. Така методика підгодівлі найбільш дієва, так як птахи звикають до годівниці, вивчають і запам’ятовують місце її розташування. На протязі основного періоду підгодівлі птахів  у годівнички треба підкладати щодня свіжий корм, очистивши їх від залишків старого корму. Взагалі підгодовувати птахів в нашому регіоні бажано до того часу, коли з’являться перші комахи (до середини або й кінця березня, в залежності від погодних умов).  
 

Основні правила виготовлення годівниці

Головним правилом для годівниць будь-якої конструкції є їх витривалість . Друге не менш важливе правило – годівниця має бути наповнена свіжим кормом. Третє правило – корм в годівничці повинен буди надійно захищений від вітру і опадів. Краще за все кріпити годівниці на підвіконні чи на гілках дерев. Дуже низько розвішувати годівниці не слід, так як вони можуть приваблювати котів і утворювати незручності для птахів. Найкращим матеріалом для виготовлення годівниці є деревина. Проте є й сучасні альтернативні, більш легкі і вологостійкі матеріали, таки як фанера і пластик. Народні умільці виготовляють годівниці із різних супутніх матеріалів: бляшанок, пластикових пляшок, картонних коробок та ін. Розмір та конструкція годівниці повинні бути такими, аби пташкам було зручно збирати крихти корму. В ідеалі на годівниці повинні розміститися декілька пташок. Якщо ж вашими постійними пернатими "гостями" на годівниці є синиці, то треба продумати як правильно закріпити їх найулюбленіше лакомство – несолоне сало. Краще за все сало підвішувати на мотузці або дроті, надійно закріпляючи за допомогою булавок або мотузки.
 

Як розробити зимове меню для підгодівлі птахів?  

Найсмачнішим і найпоживнішим кормом для зимуючих птахів Полісся є звичайне соняшникове насіння. Проте не всі досвідчені птахо люби знають, що насіння треба класти до годівниць не смажене. Крім того дрібні комахи нашої місцевості не зможуть добути ядро насінини із твердої шкаралупи, тому шосткинські юннати рекомендують соняшникове насіння розтовкувати. Можна вітамінізувати такий поживний корм додаючи до нього шматочки груш і яблук, сухофруктів, сухих плодів рослин.  Також необхідно пам’ятати про те, що зимовий раціон пташок треба збагачувати жирами та вуглеводами – завдяки таким речовинам пташка поповнює жирові запаси, що допомагає їй зігріватися та виживати у холодні довгі зимові ночі. Не обов’язково витрачати гроші для придбання поживних речовин в магазинах, можна знайти ідеальну поживу із високим вмістом жиру для зимових птахів і збираючи решти зі свого кухонного столу. Це можуть бути залишки від топленого жиру, сала, кісткового мозочка, крихти печива і тістечок. Всі ці поживні речовини стануть у нагоді зимовим пташкам, вони зовсім не безпечні, тому можна їх сміливо добавляти до зимового раціону птахів.   Проте необхідно знати: використання сирого м’яса та кісток  може спричинити захворювання пташок. Також таки "смаколики" принадять котів, тому про підгодівлю птахів можна буде забути – налякані пташки сюди більше не повернуться.
Не варто годувати зимових птахів ячмінними, пшеничними, гречаними крупами, пшоном і рисом. Рис і пшоно у шлунках птахів розбухатимуть і завдають великої шкоди їх здоров’ю. Не велику поживну цінність для зимових птахів має хліб із білого борошна та хлібні крихти – вони швидко наповнюють шлунок птахів, проте їх поживна цінність дуже мала. Категорично забороняється давати птахам хліб із житнього борошна. білого борошна. Крім того, у містах крихти хліба приваждують до годівниці голубів і горобців. В зимовому меню можна використовувати і варену картоплю в "мундирах", заздалегідь розломлену навпіл.
          Правила утримання годівниць

Аби підгодовувати зимових птахів з мінімальною безпекою для їхнього здоров’я, необхідно дбати про охайний стан годівниці. В залежності від кількісного складу відвідування годівниці птахами, її необхідно очищувати від сміття один раз на тиждень/місяць. Після очищення годівницю бажано вимити легким мильним розчином і просушити. В просушену годівницю знову накладають корм, який потроху додають кожного дня. Більшу порцію корму треба підкладати в особливо несприятливі погодні умови – під час сильних снігопадів та ожеледиці. В таких умовах єдиним джерелом їди, як правило, стають годівниці. Надаємо перелік найулюбленіших кормів зимових птахів :

Улюблена їжа птахів помічена наступними кольорами: Червоний – 5, їдять найкраще

 Синій –4       Жовтий –2       Оранжевий –1         Малиновий– 0, майже не їдять

Зимовий щоденник спостережень за поведінкою птахів  

Птахи, що прилітають до подвір’я  привертають до себе увагу у всі пори року. Особливо цікаво взимку спостерігати за воронами, галками, сороками і граками. Їх поведінка дуже часто "сигналізує" про те, що найближчим часом відбудуться зміни погоди. Зокрема  було замічено наступне:

 1.     Проведені спостереження на сірою вороною напередодні дощу виявили таки особливості в поведінці цього галасливого птаха – пташка сідає на гілку або сук дерева, опускає крила та настовбурчує пір'я. В такій позі пташка нагадує "незадоволену особу", вона всім своїм видом демонструє, що найближчим часом настануть несприятливі погодні умови.

 2.     Якщо взимку ворони збираються цілою зграєю, починають голосно крякати та енергійно кружляти над головою, то невдовзі очікується сильний мороз, великий снігопад, або хуртовина та завірюха. Напередодні сильних морозів пташки завжди ховають ніс під кило.

3.     Особливу увагу дітей можна звернути на те, як ворони розташовують своє тіло. Якщо ворони усілися якомога ближче до стовбура дерева і направили свої голови в один бік, то невдовзі подує сильний вітер, напрямок якого буде із тієї сторони, в яку птахи повернули свої голови.

4.     Якщо сорока ховається  взимку під стріху хати, то буде хурделиця. Якщо ж пташка поводить себе дуже шумно і галасливо, то слід чекати негоди.

[$CUT$ ?] 5.     Якщо граки безтурботно граються, то буде гарна сонячна погода. Якщо галки взимку збираються надвечір в цілі зграї і починають голосно галасувати, то слід чекати потепління і ясної погоди.

6.     Якщо ж галки забираються на верхівки дерев, то настане сильний мороз. Якщо галки переміщаються на нижні гілки дерев, слід очікувати вітряної погоди. Галки сидять просто на снігу – незабаром відлига.

 7.     Якщо горобці веселі і рухливі, то встановиться гарна погода. Якщо ж горобці кволі, настовбурчили пір’я,  то скоро піде дощ. Якщо ж горобці пожвавішали і зацвірінькали під час тривалої негоди, слід очікувати ясну погоду.    
 

Переглядів: 744 | Додав: natalishevchenko55 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Грудень 2016  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Архів записів
Друзі сайту